Про зміни в допорогах
19 квітня вступила в дію нова редакція Закону «Про публічні закупівлі». Ви ставите нам безліч запитань щодо змін в різних статтях та положеннях — доцільності їхніх змін, того, чому саме так чи інакше потрібно, які покращення за собою це понесе.
До Вашої уваги відповіді на запитання: чому запровадили зміни у допорогах, які є етапи спрощених закупівель, та чому варто користуватися електронними каталогами Prozorro Market для купівлі товарів широкого вжитку на допорогові суми.
Цей кейс прокоментувала заступниця директора Департаменту сфери публічних закупівель Мінекономіки Анна Беспалова.
Чому запроваджують зміни у допорогах?
Раніше в Замовника при закупівлі, вартістю від 50 тисяч до встановлених порогів, було право обирати між застосовуванням системи та укладанням прямих договорів. І часто Замовники вибирали варіант — заключати прямі договори і не використовувати електронну систему закупівель на таких невеликих сумах. Відтак це порушує конкурентні принципи і створює певні ризики для потенційних Учасників та зумовлює неможливість взяти участь. Якщо звернутися до статистики: 15 % складають понадпорогові закупівлі, все інше — допорогові закупівлі і з них 69% — ті, що були здійснені саме шляхом укладання прямих договорів і звітування в електронній системі. Таким чином створювалася певна сіра зона, де було складно аналізувати та здійснювати громадський контроль використання коштів та навіть розібратися з ситуацією чи поділив Замовник предмет закупівлі.
Тому було вирішено, що допорогові закупівлі необхідно регламентувати: встановити чіткі правила, щоб всі розуміли, як використовувати елементи електронної системи для того, щоб здійснювати такі закупівлі із застосуванням аукціону.
І тепер при здійсненні спрощених закупівель — на суму від 50 до 200 тисяч гривень обов'язково потрібно використовувати електронну систему. У разі, якщо здійснюється закупівля до 50 тисяч, електронну систему можна не використовувати укладати прямі договори, але обов'язково прозвітувати в електронній системі.
Чи є складною спрощена закупівля?
- Спрощена закупівля — проста невимоглива процедура, що по часу займає до 10 днів.
- Нема навантаження певними вимогами та документами, що присутнє у відкритих торгах.
- Немає тендерної документації.
Замовник встановлює основні вимоги, щоб здійснити таку закупівлю, а Постачальникові, щоб взяти участь у цій закупівлі, не треба докладати великих зусиль для збирання низки документів, підвантажування системи, підготовки довідок та іншого. Це перший момент, який робить таку закупівлю значно простішою.
Другий момент — навіть якщо в такій закупівлі прийшов лише один Постачальник, вона не відміняється, як у випадку відкритих торгів, де обов'язково повинні бути два Учасники. Система визначає його як одного Учасника і Замовник — як переможця.
З яких етапів складається спрощена закупівля?
Перший — період уточнення, під час якого не можуть подаватися пропозиції, але Учасники можуть запитувати в Замовника й уточнювати певну інформацію, яка зазначена в нього в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі.
Другий — період подання пропозицій усіх Учасників. Система призначає аукціон, тоді настає, власне, сам аукціон і далі здійснюється розгляд пропозицій за тими документами, які були надані.
Третій — визначення переможця, намір про укладення і можливість заключати договір за результатами такої спрощеної закупівлі.
Які ще є альтернативи для закупівель на суму до 200 тисяч гривень ?
Одна з найголовніших альтернатив — застосування Замовниками електронного каталогу, що забезпечить оперативність закупівлі. Про нього можете детальніше прочитати в статті З Prozorro Market — Замовнику зручно ефективно та надійно.
Важливо також, що застосування електронного каталогу дає можливість Замовнику в подальшому здійснювати вибір: необхідно йому купувати із застосуванням саме каталогу чи відповідно до спрощеної закупівлі. Замовник, власне, обирає сам, який з способів йому більш зручний і доцільний, з огляду на його можливості та нагальність такої закупівлі.
Коментарі