20.09.2024 Медіаресурс професійних закупівель

Чи може керівник підписувати договір під час відпустки чи перебування на лікарняному?

У цій статті Медіаресурсу професійних закупівель ми розглянемо питання, яке є досить поширеним серед закупівельників: чи може керівник підписувати договір під час відпустки або перебування на лікарняному?

Порушене питання не регулюється законодавством з публічних закупівель. При розгляді цієї проблематики ми будемо звертатися до трудового законодавства та законодавства, що регулює господарські правовідносини. Ці два напрямки часом не зовсім узгоджуються між собою, проте ми спробуємо знайти відповідь.

Отже, з одного боку, директор є органом управління підприємством. Частиною першою статті 57 Господарського кодексу України (ГК України) передбачено, що установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.

Частина четверта статті 57 ГК України передбачає, що статут суб'єкта господарювання повинен містити відомості про його найменування, мету і предмет діяльності, розмір і порядок утворення статутного капіталу та інших фондів, порядок розподілу прибутків і збитків, про органи управління і контролю, їх компетенцію, про умови реорганізації та ліквідації суб'єкта господарювання, а також інші відомості, пов'язані з особливостями організаційної форми суб'єкта господарювання, передбачені законодавством. 

Статтею 65 ГК України встановлено, що управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу.

Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.

Для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення) призначає (обирає) виконавчий орган (одноосібний чи колегіальний) підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді (у разі її утворення). Керівник підприємства (одноосібний виконавчий орган), головний бухгалтер, голова та члени наглядової ради (у разі її утворення), голова та члени колегіального виконавчого органу підприємства є посадовими особами такого підприємства. Статутом підприємства посадовими особами підприємства можуть бути визнані й інші особи. Посадові особи підприємства мають обов'язки перед підприємством, передбачені законом, зокрема щодо належного, добросовісного та ефективного управління підприємством (фідуціарні обов'язки).

Отже, так виглядає згідно з нормами Господарського кодексу України, що керівник підприємства є виконавчим органом управління юридичної особи, який діє на підставі Статуту і повноваження його припиняються у спосіб, визначений у Статуті. З часу його призначення (обрання) на посаду та до звільнення з посади його службові повноваження не припиняються. Факт надання відпустки керівнику, крім випадку, коли його повноваження передаються іншому працівникові у порядку тимчасового заміщення, не припиняє його посадових повноважень. Таку позицію висловила Державна служба України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва в листі від 17.10.2014 р. № 8361.

З іншого боку, директор є працівником підприємства, і на нього поширюються норми трудового законодавства. Керівник підприємства є посадовою особою, яка перебуває з підприємством, установою, організацією у трудових відносинах, що регулюються нормами трудового законодавства України. За трудовим законодавством лікарняний або відпустка – це час, коли особа відсутня на робочому місці та не виконує своїх трудових обов’язків. У період відпустки керівник не може виконувати посадові обов’язки, оскільки відпустка є формою відпочинку, що гарантується усім працівникам (стаття 45 Конституції України). У період відпустки працівник не може бути притягнений до відповідальності за неналежне виконання своїх обов’язків, а тому його повноваження на цей період мають бути припинені. Таку позицію демонструє Міністерство соціальної політики України в листі «Щодо тимчасового виконання обов’язків відсутнього працівника» від 17.10.2016 р. № 376/06/186-16.

Неможливість виконання працівником своїх обов’язків під час відпустки Мінсоцполітики обґрунтувує також тією обставиною, що статтею 79 Кодексу законів про працю України передбачена можливість відкликання працівника з відпустки у встановленому порядку. Також законодавством передбачена можливість суміщення посад та виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника. Для виконання функцій керівника на час його відпустки може бути призначений виконувач обов’язків керівника, який користується усіма повноваженнями керівника, у тому числі правом підпису.

Таким чином, ми рекомендуємо уникати ситуацій, коли керівник, який перебуває у відпустці чи на лікарняному, підписує документи підприємства. Нехтування цим правилом може призвести до виникнення спору щодо дійсності документів, підписаних керівником в неробочий час.

Ви запитаєте - хто може підписувати документи під час відсутності директора?  Таких варіантів може бути два:

1. це може бути працівник, в посадовій інструкції якого передбачено право підписувати документи під час тимчасового виконання обов'язків керівника;

2. або ж працівник, що тимчасово виконує обов'язки керівника із правом підписання документів згідно з наказом.

Вдалих Вам закупівель!


договір, закон, КЕП, відпустка,

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.