Лакофарбові матеріали
Технічні специфікації
Лакофарбовими матеріалами називаються композиції здатні забезпечувати формування на поверхні, що захищається, полімерних покрить з заданим комплексом властивостей (адгезія, механічна міцність, термічна і хімічна стійкість, колір тощо). Асортимент лакофарбових матеріалів достатньо великий, різноманітний, постійно росте й оновлюється. На зміну органорозчинним матеріалам приходять екологічно безпечні матеріали, які не містять розчинника, збільшується частка лаків і фарб на основі синтетичних плівко утворюючих речовин.
Умови одержання та якість покрить в багатьох випадках залежать від хімічної природи й властивостей вихідних матеріалів. Чим більший їх асортимент, тим більше можливостей у споживачів для видозмінювання властивостей покрить. Якість покриття, однак, в багатьох випадках залежить від вибраної технології їх одержання. Кінцевою метою лакофарбової технології є одержання органічних покрить, які виконують захисну, декоративну, захисно-декоративну або спеціальні функції. Таке покриття одержують із лакофарбового матеріалу, плівково розподіленого на поверхні пофарбованого виробу.
Залежно від складу лакофарбового покриття можуть виконувати роль бар’єра, пасиватора або протектора. Тому їх захисна дія обумовлена двома основними факторами: механічною ізоляцією поверхні, що захищається, від навколишнього середовища і хімічною або електрохімічною взаємодією покриття з поверхнею, що захищається.
Групи та класифікація лакофарбових матеріалів
Всі лакофарбові матеріали діляться на групи:
- основа (фарба, лак, шпаклівка, ґрунтовка);
- проміжні продукти (розчинники, розріджувачі, смоли, оліфа, сушарки - прискорювачі висихання фарб);
- інші допоміжні та допоміжні матеріали (антисептики, затверджувачі, мастики, ремувери, наповнювачі).
Крім того, лакофарбові матеріали також класифікуються за іншими характеристиками:
- за порядком нанесення матеріалу на основу: покриття (основа), проміжний продукт, ґрунтовка, просочення;
- за блиском: глибокий матовий, матовий, напівматовий, напівглянцевий, глянсовий, високий глянець;
- за способом сушіння: холодна сушка та гаряча сушка;
- за умовами роботи: лаковані матеріали для зовнішніх робіт (погодостійкі), легкі матеріали для внутрішніх робіт (обмежена атмосферостійкість), легкі матеріали для захисту продукції, водонепроникні легкі матеріали, термостійкі, масло- та бензиностійкі, електроізоляційні тощо;
- за способом нанесення лакованих матеріалів на поверхню: валик, пензлик, розпилювач, електрофорез.
Замовник може використовувати всі ці характеристики продукції в рамках визначених технічних специфікацій.Компонентами лакофарбових матеріалів служать як вихідні сировинні продукти, які поступають на заводи у готовому вигляді, так і напівпродукти або напівфабрикати, які виготовляються на самих лакофарбових заводах. До останніх відносяться напівфабрикатні розчини поліконденсаційних смол і лаки на їх основі, переважна більшість неорганічних пігментів і мікронізованих наповнювачів, сикативи, оліфи, полівінілацетатна емульсія, деякі розчинники та інші напівпродукти, а також багатотоннажні мономери – формалін, фталевий ангідрид, пентаерітрит і ін.
Склад лакофарбових матеріалів однакового функціонального призначення може мати суттєві відмінності щодо впливу на довкілля і здоров’я людини.
Приклад вимоги до екологічних характеристик в технічних специфікаціях
У технічних специфікаціях замовник може становити таку вимогу до екологічних характеристик лакофарбових матеріалів:
«Лакофарбові матеріали [назва категорії згідно з кодом CPV] повинні відповідати вимогам екологічних критеріїв для лакофарбових матеріалів згідно з ДСТУ ISO 14024:2018 Екологічні маркування та декларації. Екологічне маркування типу I. Принципи та процедури (ISO 14024:2018, IDT).
Підтвердження відповідності вимоги:
1. Копія сертифіката про підтвердження відповідності встановленим екологічним критеріям для мийних засобів та засобів для чищення.
2. Копія атестата акредитації органу з оцінки відповідності який видав сертифікат.»
Встановлюйте вимогу у відкритих електронних полях тендерної документації «Екологічні вимоги» при проведенні відкритих торгів у системі Prozorro:
Рис. 1 “Екологічні вимоги” в ТД у відкритих торгах
Визначаємо екологічні вимоги до предмету закупівлі в Prozorro (відео інструкція).
Такі поля відкриті на усіх закупівельних майданчиках з травня 2023 року.
Застосування вимоги до продукції за CPV кодом
Враховуючи принципи та методи застосування екологічного маркування І типу, а також вимоги екологічних критеріїв для лакофарбових матеріалів на відповідність яким здійснюється оцінювання продукції, рекомендована вимога може застосовуватись при закупівлі продукції відповідно до ДК 021:2015:
Відповідність рекомендованої вимоги закону України «Про публічні закупівлі»: стаття 23 «Технічні специфікації, маркування, сертифікати, протоколи випробувань та інші засоби підтвердження відповідності».
Технічні специфікації можуть бути у формі переліку експлуатаційних або функціональних вимог, у тому числі екологічних характеристик, за умови, що такі вимоги є достатньо точними, щоб предмет закупівлі однозначно розумівся замовником і учасниками.
Технічні специфікації можуть містити посилання на стандартні характеристики, технічні регламенти та умови, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов’язані з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені чинними міжнародними, європейськими стандартами, іншими спільними технічними європейськими нормами, іншими технічними еталонними системами, визнаними європейськими органами зі стандартизації або національними стандартами, нормами та правилами. До кожного посилання повинен додаватися вираз "або еквівалент".
У разі встановлення екологічних чи інших характеристик товару, роботи чи послуги замовник повинен в тендерній документації зазначити, які маркування, протоколи випробувань або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам.
Маркування, протоколи випробувань та сертифікати повинні бути видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації або іншим способом, визначеним законодавством.
Аналіз ринку
Доступність лакофарбових матеріалів які відповідають зазначеній вимозі за середньо ринковою цінною і достатній рівень конкуренції екологічно сертифікованої продукції цієї категорії на українському ринку доведена за результатами дослідження за методологією Програми ООН з навколишнього середовища: Аналітичний звіт щодо визначення пріоритетів сталих публічних закупівель та аналізу готовності ринку в Україні. Цей звіт був підготовлений в рамках проєкту «Європейський Союз для довкілля» (EU4Environment), що фінансується ЄС та реалізується ОЕСР, ЄЕК ООН, ЮНЕП, ЮНІДО та Світовим банком.
Перевірка наявності й терміну дії сертифікатів відповідності мийних засобів та засобів для чищення
Сертифікат відповідності
Наявність сертифіката відповідності та знаку екологічного маркування у поєднанні з номером екологічного сертифіката на етикетці, пакуванні в рекламних матеріалах є доказами того, що засіб пройшов компетентне оцінювання і підтвердив відповідність встановленим екологічним критеріям згідно з ДСТУ ISO 14024:2018.
В сертифікаті відповідності [№ …. від ….. ] зазначається схема сертифікації згідно з ДСТУ ISO 14024:2018 (або еквівалентні ISO 14024:2018, EN ISO 14024:2018) та екологічні критерії, що встановлені для продукції визначеної категорії на відповідність яким проходила оцінка екологічних характеристик предмета закупівлі. Продукти, які відповідають екологічним критеріям зазначаються у сертифікаті або у додатку до нього.
Атестат акредитації органу, який видав сертифікат
Про компетентність органу, який видав сертифікат свідчить атестат державної акредитації виданий згідно з законом України «Про акредитацію органів оцінки відповідності». В атестаті акредитації або додатку до нього зазначається галузь акредитації органу за визначеними категоріями продукції.
Логотип органу національної акредитації розміщується на сертифікаті, який виданий акредитованим органом, під логотипом зазначається номер атестата акредитації згідно з національним реєстром.
Рис. 2 Логотипи органу національної акредитації з номер атестата акредитації згідно з національним реєстром
Обґрунтування доцільності застосування та основні вимоги екологічних критеріїв до лакофарбових матеріалів тут.
Коментарі
До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.