Механізм фінансування України від ЄС Ukraine Facility: особливості здійснення закупівель
Загальна інформація
Ukraine Facility – це програма фінансової підтримки України від Європейського Союзу на 2024-2027 роки. Вона спрямована на підтримку макрофінансової стабільності, відновлення економіки, реформування її ключових секторів.
Протягом 2024-2027 років 50 мільярдів євро від ЄС буде спрямовано на фінансування державного бюджету, стимулювання інвестицій, а також технічну підтримку в реалізації програми.
Важливо! Кошти Ukraine Facility надходять напряму до державного бюджету.
Основними нормативно-правовими актами, що регулюють, у тому числі, здійснення закупівель в рамках Ukraine Facility, є:
- Регламент Європейського Парламенту і Ради (ЄС) 2024/792 від 29 лютого 2024 (далі - Регламент);
- План України, затверджений розпорядженням КМУ від 18 березня 2024 р. № 244-р (далі - План);
- Рамкова угода між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування Союзу для України згідно з інструментом Ukraine Facility” (далі - Рамкова угода), ратифікована Законом України “Про ратифікацію Рамкової угоди між Україною та Європейським Союзом щодо спеціальних механізмів реалізації фінансування Союзу для України згідно з інструментом Ukraine Facility” від 6 червня 2024 року № 3786-IX;
- Постанова КМУ “Деякі питання реалізації інструменту Ukraine Facility” від 15 листопада 2024 р. № 1318, якою затверджений Порядок управління, моніторингу та контролю за виконанням Плану України (далі - Постанова 1318);
- Закон України “Про публічні закупівлі” від 25 грудня 2015 року № 922-VIII (далі - Закон);
- Постанова КМУ “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування” від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (далі - Постанова 1178).
Всі заходи, які має виконати Україна, відображені у Плані для Ukraine Facility. План є одним з інструментів для відновлення, реконструкції та модернізації України, який може паралельно прискорити шлях України до набуття членства в Європейському Союзі.
План включає як реформи, так і інвестиції, в рамках яких можуть відбуватись закупівлі. Повний перелік індикаторів Плану розміщений за посиланням.
Здійснення закупівель в рамках виконання заходів Плану відбувається відповідно до національного законодавства з неухильним дотриманням вимог визначених в Рамковій угоді.
Важливо! У разі недотримання вимог визначених в Рамковій угоді, виявленні корупційних схем та шахрайства Європейська комісія може зменшити суму коштів, яка передбачена для перерахування до державного бюджету України.
Під час здійснення закупівель в рамках виконання заходів Плану необхідно дотримуватися таких вимог, що встановлені в Рамковій угоді:
Дотримання санкційної політики ЄС (ст. 3 Рамкової угоди):
– під час здійснення закупівель необхідно забезпечити можливість участі у процедурах закупівель лише учасників до яких, особисто або до їх кінцевих бенефіціарних власників, не застосовані обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та які відсутні у санкційному списку Європейського Союзу;
– під час виконання умов договору про закупівлю забезпечити здійснення оплати постачальнику (виконавцю робіт, надавачу послуг) лише за умови якщо до нього не застосовані обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та його відсутності у санкційному списку Європейського Союзу.
Забезпечення виконання правил щодо прийнятності осіб, суб’єктів і матеріалів для постачання (ст. 5 Рамкової угоди):
Під час здійснення закупівель необхідно забезпечити вимоги:
– щодо участі у закупівлях учасників, які зареєстровані в прийнятних країнах;
– щодо поставки товарів, товарів та/або матеріальних ресурсів в складі закупівель робіт та послуг походженням з прийнятних країн.
Перелік прийнятих країн оприлюднений на сайті Міністерства економіки.
Збір і прозорість даних (ст. 14 Рамкової угоди):
Під час здійснення закупівель необхідно забезпечити збір необхідної інформації про виконавців договорів, їх бенефіціарних власників та субпідрядників (за умови залучення).
Забезпечення публічності (ст. 16 Рамкової угоди):
В рамках здійснення закупівель необхідно забезпечити візуалізацію інформації про фінансування або співфінансування ЄС на обладнанні, яке було придбано та на об'єктах, в яких було виконано ремонтні роботи, в рамках виконання заходів Плану. Така візуалізація може бути забезпечена шляхом встановлення відповідних вимог у тендерній документації або самостійно замовником.
Емблеми ЄС для забезпечення публічності за посиланням.
Забезпечення зберігання документів (ст. 17 Рамкової угоди):
Організувати зберігання всіх документів щодо закупівель, договорів та документів, що створювалися протягом всього часу виконання договорів не менше 5 років.
Порядок здійснення закупівель в рамках виконання заходів Плану
Оскільки Рамкова угода - це міжнародний договір, який був ратифікований Верховною Радою, закупівлі в рамках виконання заходів Плану здійснюються відповідно до статті 6 Закону України "Про публічні закупівлі". Зокрема, якщо міжнародним договором України, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України, передбачено інший порядок закупівлі, ніж визначений цим Законом, застосовуються положення міжнародного договору України, з урахуванням принципів, встановлених у частині першій статті 5 Закону.
Разом з тим Мінекономіки, як уповноваженим органом в сфері публічних закупівель, проводиться робота щодо внесення змін до Постанови 1178, що дозволить деталізувати способи дотримання вимог Рамкової угоди під час здійснення закупівель та передбачити необхідний функціонал електронної системи.
До набрання чинності змін до Постанови 1178 замовники зобов'язані забезпечити неухильне виконання вимог статей 3, 5, 14 Рамкової угоди під час здійснення закупівель в рамках виконання заходів Плану.
Розглянемо, як наразі, можна забезпечити виконання встановлених вимог в Рамковій угоді з використанням різних способів закупівель.
Закупівля із застосуванням відкритих торгів
При здійснені закупівель товарів та послуг (крім поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень рекомендуємо використовувати відкриті торги.
Етап планування закупівлі:
1. Перевіряємо чи буде закупівля здійснюватися в рамках виконання інвестиційних заходів Плану України, а також деяких інших, які передбачають капітальні видатки (видатки розвитку). Виконання таких заходів відбувається за рахунок коштів, передбачених в бюджетних програмах державного бюджету (в тому числі, міжбюджетних трансфертів - субвенцій, дотацій тощо). Профільні ЦОВВ здійснюють розподіл за відповідними міжбюджетними трансфертами відповідно до затверджених порядків та інформують про те, які з них направлені на виконання Плану.
Отже під час планування закупівель необхідно перевірити:
- джерело фінансування: державний чи місцевий бюджет;
- код програмної класифікації видатків та кредитування (КПКВК) та на назву бюджетної програми і з'ясувати чи направлена бюджетна програма на виконання заходів Плану (за потреби, уточнити у керівного органу).
2. В річному плані закупівель зазначаємо інформацію, передбачену частиною другою статті 4 Закону України “Про публічні закупівлі”, а також інформацію про:
- джерело фінансування закупівлі;
- захід Плану України в рамках якого здійснюється закупівля;
- КПКВК місцевого бюджету.
3. Перевіряємо відсутність подвійного фінансування закупівель в рамках виконання заходів Плану.
Оскільки фінансування від ЄС в рамках Плану України спрямовано на фінансову підтримку державного бюджету України, одні і ті ж самі заходи Плану не можуть фінансуватися іншими донорами, оскільки це буде вважатись подвійним фінансуванням. Отже подвійне фінансування - це фінансування одного і того ж заходу Плану коштами державного бюджету (зокрема, за рахунок міжбюджетних трансфертів) та коштами інших донорів або партнерів з розвитку.
Разом з цим, заходи Плану можуть співфінансуватися коштами місцевих бюджетів. Такий підхід не вважається подвійним фінансуванням. В разі, коли вбачаються ознаки чи ризики подвійного фінансування, потрібно негайно повідомити про це профільний ЦОВВ та Національного Координатора для вжиття відповідних заходів і недопущення подвійного фінансування.
Етап підготовки тендерної документації:
1. для забезпечення виконання вимог статей 3 та 5 Рамкової угоди рекомендуємо:
1.1. включати до тендерної документації наступні відомості:
- закупівля здійснюються в рамках Ukraine Facility;
- учасники процедури закупівлі беруть участь у закупівлях на рівних умовах, за умови, що вони зареєстровані у прийнятних країнах та якщо вони особисто або їх кінцеві бенефіціарні власники є особами, до яких не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та вони не знаходяться у санкційному списку Європейського Союзу;
- спроможності суб’єкта господарювання можуть бути залучені як субпідрядника/співвиконавця до виконання робіт чи надання послуг за умови, якщо такий суб’єкт господарювання зареєстрований у прийнятних країнах та якщо він особисто або його кінцевий бенефіціарний власник є особою, до якої не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та не знаходиться у санкційному списку Європейського Союзу;
- усі товари, товари та/або матеріальні ресурси в складі закупівель робіт і послуг, які закуповуються повинні походити із прийнятних країн;
- договір про закупівлю товарів, робіт і послуг не може бути укладений якщо:
переможець процедури закупівлі не зареєстрований у прийнятних країнах та він особисто або його кінцевий бенефіціарний власник, є особою, до якої застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та така особа знаходиться у санкційному списку Європейського Союзу;
якщо хоча б один суб’єкт господарювання, спроможності якого має намір залучити до виконання робіт чи надання послуг переможець процедури закупівлі як субпідрядника/співвиконавця не зареєстрований у прийнятних країнах та він особисто або його кінцевий бенефіціарний власник є особою, до якої застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та така особа знаходиться у санкційному списку Європейського Союзу.
1.2. встановити вимоги в тендерній документації про надання учасником у складі тендерної пропозиції для підтвердження відповідності вищезазначених відомостей наступну інформацію або документи:
- документ, який підтверджує країну реєстрації учасника процедури закупівлі;
- інформацію в довільній формі, в якій учасник процедури закупівлі зазначає про те, що він особисто або його кінцевий бенефіціарний власник є особою, до якої не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та про те, що не знаходиться у санкційному списку Європейського Союзу. Зазначена інформація має містити найменування та ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (для юридичної особи - резидента), код/номер реєстраційного посвідчення місцевого органу влади іноземної держави про реєстрацію юридичної особи (для юридичної особи - нерезидента), або прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) (для фізичної особи) українською мовою і транслітерацією; або
- документ у форматі PDF, що сформований на сайті https://www.sanctionsmap.eu/#/main про те, що до нього, його кінцевого бенефіціарного власника не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу;
- документ, який підтверджує країну реєстрації щодо кожного субпідрядника/співвиконавця, у разі якщо учасник процедури закупівлі робіт або послуг має намір залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців;
- інформацію в довільній формі, в якій учасник процедури закупівлі зазначає про те, що кожний субпідрядник/співвиконавець особисто або його кінцевий бенефіціарний власник є особою, до якої не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та про те, що не знаходиться у санкційному списку Європейського Союзу, у разі якщо учасник процедури закупівлі робіт або послуг має намір залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців. Зазначена інформація має містити найменування та ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (для юридичної особи - резидента), код/номер реєстраційного посвідчення місцевого органу влади іноземної держави про реєстрацію юридичної особи (для юридичної особи - нерезидента), або прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) (для фізичної особи), та бути зазначеною в тендерній пропозиції українською мовою і транслітерацією; або
- документ у форматі PDF, що сформований на сайті https://www.sanctionsmap.eu/#/main про те, кожний субпідрядник/співвиконавець особисто або його кінцевий бенефіціарний власник є особою, до якої не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та про те, що він не знаходиться у санкційному списку Європейського Союзу, у разі якщо учасник процедури закупівлі робіт або послуг має намір залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
- інформацію в довільній формі, в якій учасник процедури закупівель зазначає відповідність походження товарів, товарів та/або матеріальних ресурсів в складі закупівель робіт і послуг з прийнятних країн, або сертифікат про країну походження товару, або засвідчену декларацію про походження товару, або декларації про походження товару, або сертифікату про регіональне найменування товару.
1.3.встановити додаткові підстави для відхилення, зокрема, якщо:
- учасник процедури закупівлі:
не зареєстрований у прийнятних країнах та/або він особисто або його кінцевий бенефіціарний власник, його член або учасник (акціонер) є особою, до якої застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та знаходиться у санкційному списку Європейського Союзу;
подав у складі тендерної пропозиції інформацію про те, що суб’єкт господарювання, спроможності якого він має намір залучити, як субпідрядника/співвиконавця до виконання робіт чи послуг, не зареєстрований у прийнятних країнах та/або цей суб’єкт особисто або його кінцевий бенефіціарний власник, його член або учасник (акціонер) юридичної особи - субпідрядника/співвиконавця є особою, до якої застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та про те, що знаходиться у санкційному списку Європейського Союзу;
подав у складі тендерної пропозиції інформацію або документи про походження товарів або матеріальних ресурсів, які закуповуються у межах відкритих торгів товарів, робіт і послуг, із країн, які не є прийнятними;
- переможець процедури закупівлі:
особисто або його кінцевий бенефіціарний власник, його член або учасник (акціонер) є особою, до якої застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та знаходиться у санкційному списку Європейського Союзу;
подав замовнику інформацію про те, що хоча б один суб’єкт господарювання, спроможності якого він має намір залучити, як субпідрядника/співвиконавця до виконання робіт чи послуг, особисто або його кінцевий бенефіціарний власник є особою, до якої застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та про те, що знаходиться у санкційному списку Європейського Союзу;
не надав інформацію, передбачену будь яким із вищенаведених двох абзаців.
1.4. передбачити у проєкті договору:
підстави для односторонньої відмови замовника від виконання договору про закупівлю, зокрема:
- якщо постачальник товарів, виконавець робіт чи надавач послуг, з яким укладено договір про закупівлю, набув статусу особи, зареєстрованої в країні, яка не є прийнятною та він особисто або його кінцевий бенефіціарний власник став особою, до якої застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкції Європейського Союзу та така особа потрапила у санкційні списки Європейського Союзу;
- постачальник товарів, виконавець робіт чи надавач послуг, з яким укладено договір про закупівлю не надав підтвердження про походження товарів, товарів та/або матеріальних ресурсі в складі закупівель робіт і послуг, або надав підтвердження про походження товарів, товарів та/або матеріальних ресурсів в складі закупівель робіт і послуг, із країни, яка не є прийнятною.
- вимогу до постачальнику товарів, виконавця робіт чи надавача послуг, з яким укладено договір про закупівлю, про те що він повинен надавати під час оплат за договором про закупівлю до кожної накладної/акта виконаних робіт/рахунку на оплату документ, що підтверджує країну походження товарів або матеріальних ресурсів, які будуть постачатися під час виконання укладеного договору про закупівлю (сертифікат про країну походження товару або засвідчену декларацію про походження товару, або декларацію про походження товару, або сертифікат про регіональне найменування товару).
2. для забезпечення виконання вимог статті 14 Рамкової угоди в частині забезпечення збору необхідної інформації про виконавців договорів, їх бенефіціарних власників та субпідрядників (за умови залучення) рекомендуємо передбачити надання виконавцем договору наступної інформації:
- повне найменування підрядника та субпідрядника (за його наявності);
- імена, прізвища та дати народження бенефіціарних власників підрядника та субпідрядника (за його наявності).
Етап оголошення закупівлі
В оголошенні про проведення відкритих торгів в полі “Донор” рекомендуємо зазначити інформацію, що закупівля здійснюються в рамках Ukraine Facility.
Закупівля з використанням електронного каталогу
В разі якщо при здійснені закупівель товарів, вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень ви плануєте використовувати електронний каталог, то спершу варто пересвідчитись у наступному:
- чи відповідають встановленим вимогам Рамкової угоди щодо прийнятності країн постачальники товарів;
- чи є постачальники товарів, особами до яких не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та чи не знаходяться вони у санкційному списку Європейського Союзу;
- чи передбачає специфікація товару можливість встановлення вимоги щодо походження товарів з прийнятних країн.
За перевірку постачальників товарів в електронному каталозі, зазначеним вище вимогам, та забезпечення можливості встановлення вимоги щодо походження товарів з прийнятної країни відповідають централізовані закупівельні організації, які є адміністраторами електронному каталогу.
Якщо в електронному каталозі не забезпечено дотримання вищезазначених вимог до постачальників товарів та специфікацій товарів, рекомендуємо здійснювати закупівлі з використанням відкритих торгів. В іншому разі такі закупівлі вважатимуться здійсненими з порушенням зобов’язань, взятих Україною під час укладання Рамкової угоди, та можуть мати наслідки, передбачені цією угодою.
Закупівля без застосування електронної системи
В разі якщо вам необхідно здійснити закупівлю товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких не перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких не перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких не перевищує 1,5 млн. гривень, ви може укласти договір про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу. При цьому потрібно обов'язково забезпечити дотримання вимог статей 3, 5 Рамкової угоди.
Для забезпечення цих вимог рекомендуємо перед укладанням договору про закупівлю включати до проєкту договору аналогічні положення передбачені пунктом 1.4 цих роз’яснень та запитувати у постачальника документи:
які підтверджують країну реєстрації постачальника товару (товарів), надавача послуг послуги) та виконавця робіт;
про те, що постачальник (виконавець робіт, надавач послуг), з яким укладено договір, особисто або його кінцевий бенефіціарний власник є особою, до якої не застосовано обмежувальні заходи у вигляді санкцій Європейського Союзу та про те, що не знаходиться у санкційному списку Європейського Союзу. Зазначена інформація може бути підтверджена шляхом формування файлу у форматі PDF на сайті;
з інформацією в довільній формі про відповідність походження товарів або матеріальних ресурсів, які закуповуються у межах закупівель робіт і послуг, вимогам країни походження.
Разом з цим рекомендуємо після укладання договору оприлюднювати в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю та всі додатки до нього та зазначені вище документи.
На звершення зазначаємо, що здійснюючи публічні закупівлі в рамках механізму Ukraine Facility, надзвичайно важливо дотримуватися вимог передбачених Рамкової угодою. В тому числі від вас залежить належне виконання Плану України, ефективне використання коштів, зокрема, можливість здійснення видатків соціального спрямування.
У разі виникнення питань звертайтеся за офіційними каналами комунікації до Міністерства економіки України, як Національного координатора у рамках Ukraine Facility та уповноваженого органу у сфері публічних закупівель, яке забезпечує надання роз’яснень, консультацій та методичну підтримку
Коментарі
До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.