Полімерні матеріали

Технічні специфікації

Лілія Кулик 30.06.2024

Вироби з полімерних матеріалів – вироби різного призначення виготовлені з полімерних матеріалів, які так само можуть бути віднесені до:

  • природних – природний каучук, крохмаль, целюлоза, білок;
  • продуктів хімічної промисловості (штучних або синтетичних) – пластики (пластмаси), гума, каучук та інші.

У технічних специфікаціях замовник може становити таку вимогу до екологічних характеристик виробів з полімерних матеріалів, зокрема з штучних або синтетичних полімерів (пластиків): 

«Виріб [назва категорії згідно з кодом CPV]  з [назва матеріалу] повинен бути маркований згідно з ДСТУ 4260:2003 Тара і паковання спожиткові. Марковання. Загальні вимоги.

Підтвердження відповідності вимозі:

1. Копія сертифіката якості виробника з зазначенням матеріалу(ів) з яких виготовлений виріб.

2. Марковання виробу щодо матеріалу з якого виготовлений виріб згідно з ДСТУ 4260:2003.».

Вимога щодо наявності маркування на виробу чи його етикетці не застосовується, якщо недостатньо місця для розміщення такої інформації. У такому разі достатньо  інформації в сертифікаті якості виробника.

При визначені вимоги до маркування матеріалу замовник може скористатись керівництвом щодо базових стандартів, які були впроваджені в 1988-му році Співтовариством Пластикової індустрії (The Society of the Plastics Industry, Inc.) для правильного й безпечного вибору  виробів з пластику та їх подальшої утилізації чи  повторного використання.  

У технічних специфікаціях замовник може становити вимогу до екологічних характеристик таку як вміст переробленого матеріалу: 

«Виріб [назва категорії згідно з кодом CPV] повинні містити не менш ніж ХХ% повторно переробленого матеріалу.»

При встановленні таких вимог важливо переконатися, що вони не суперечать санітарному законодавству або іншим нормативам. Вироби, що контактують із питною водою або харчовими продуктами, не повинні містити повторно перероблених матеріалів. Наприклад, виготовлення труб для питного водопостачання згідно з ДСТУ EN 12201-2:2018 не допускає використання перероблених матеріалів. Однак деякі вироби можуть містити перероблений пластик як добавку (10-30%) або бути виготовлені повністю з грануляту переробленого пластику на 100%, як, наприклад, труби для водовідведення.

Підтвердження відповідності вимозі:

Варіант А.  Декларація оформлена згідно з пунктом 7.8 ДСТУ ISO 14021:2016 Екологічні марковання та декларації. Екологічні самодекларації (екологічне маркування типу II) (ISO 14021:2016, IDT).

Варіант Б. Висновок виданий незалежним компетентним органом, оформлений згідно з п. 7.8 ДСТУ ISO 14021:2016.

Варіант В. У разі якщо показник визначений як “не менш ніж 60%” – презумпцією відповідності є наявність сертифіката відповідності екологічним критеріям для виробів з полімерних матеріалів, встановлених згідно з чинною редакцією ДСТУ ISO 14024:2018 Екологічні марковання та декларації. Екологічне марковання типу I. Принципи та процедури (ISO 14024:2018, IDT).

Якщо показник перевищує 60%, підтверджувальним документом може бути протокол оцінки відповідності екологічним критеріям для виробів з полімерних матеріалів, встановлених згідно з ДСТУ ISO 14024:2018, або витяг з нього щодо оцінювання придатності виробу для повторної переробки.

У технічних специфікаціях замовник може становити вимогу до екологічних характеристик таку як відповідність екологічним критеріям згідно з ДСТУ ISO 14024:2018: 

«Виріб [назва категорії згідно з кодом CPV] повинні відповідати вимогам екологічних критеріїв для виробів з полімерів згідно з ДСТУ ISO 14024:2018 Екологічні марковання та декларації. Екологічне марковання типу I. Принципи та процедури  (ISO 14024:2018, IDT).

Підтвердження відповідності вимозі:

1. Копія сертифіката про підтвердження відповідності встановленим екологічним критеріям для виробів згідно з ДСТУ ISO 14024:2018. 

2. Копія атестата акредитації органу з оцінки відповідності, який видав сертифікат.»

Враховуючи результати дослідження викладені в Аналітичному звіті щодо визначення пріоритетів сталих публічних закупівель та аналізу готовності ринку в Україні, застосування цієї вимоги у технічних специфікаціях рекомендовано у разі закупівлі:

  • труб, трубок і шлангів та їх фітингів (наприклад, з’єднання, коліна, муфти);
  • виробів будівельних або елементів їх конструкцій.

Приклади закупівель із застосуванням цієї вимоги труб (водопровідні, каналізаційні):

  • https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-01-23-000168-a 
  • https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2019-02-13-001787-a 
  • https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2019-10-23-002378-b 

Обґрунтування доцільності застосування та основні вимоги екологічних критеріїв до виробів з полімерних матеріалів тут.

Сфера дії екологічних критеріїв для виробів з полімерів не поширюються на:

  • вироби для одноразового застосування, у тому числі одноразовий посуд та прилади столові або кухонні;
  • вироби для комерційного пакування;
  • іграшки;
  • відходи й вторинні матеріали в якості сировини.

Тому зазначена вимога не може бути застосована щодо цієї продукції.

Також ця вимога не може бути застосована при закупівлі виробів виготовлених з таких матеріалів:

  • полівінілхлорид (ПВХ);
  • полистиролу (ПС).

З 15 листопада 2024 року в технічних специфікаціях замовник зможе становити вимогу до екологічних характеристик таку як: 

  • класифікація небезпечності;
  • маркування щодо хімічної небезпечності; 
  • пакування полімерних виробів згідно з законодавством.

Підтвердження відповідності вимозі:

Затверджена класифікація небезпечності, маркування та пакування полімерних виробів згідно з Технічним регламентом класифікації небезпечності, маркування та пакування хімічної продукції.

Встановлюйте вимогу у відкритих електронних полях тендерної документації “Екологічні вимоги” при проведенні відкритих торгів у системі ProZorro:


Рис. 1. “Екологічні вимоги” в ТД у відкритих торгах 

Визначаємо екологічні вимоги до предмету закупівлі в ProZorro (відео інструкція)

Такі поля відкриті на усіх закупівельних майданчиках з травня 2023 року.

Відповідність рекомендованих вимог статті 23 Закону України «Про публічні закупівлі» «Технічні специфікації, маркування, сертифікати, протоколи випробувань та інші засоби підтвердження відповідності». 

Технічні специфікації можуть бути у формі переліку експлуатаційних або функціональних вимог, у тому числі екологічних характеристик, за умови, що такі вимоги є достатньо точними, щоб предмет закупівлі однозначно розумівся замовником й учасниками.

Технічні специфікації можуть містити посилання на стандартні характеристики, технічні регламенти та умови, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов’язані з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені чинними міжнародними, європейськими стандартами, іншими спільними технічними європейськими нормами, іншими технічними еталонними системами, визнаними європейськими органами зі стандартизації або національними стандартами, нормами та правилами. До кожного посилання повинен додаватися вираз "або еквівалент".

У разі встановлення екологічних чи інших характеристик товару, роботи чи послуги замовник повинен в тендерній документації зазначити, які маркування, протоколи випробувань або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам.

Маркування, протоколи випробувань та сертифікати повинні бути видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації або іншим способом, визначеним законодавством.

Перевірка наявності й термін дії  сертифікатів відповідності виробів з полімерів

Сертифікат відповідності

Наявність сертифіката відповідності та знаку екологічного маркування у поєднанні з номером екологічного сертифіката на етикетці, пакуванні в рекламних матеріалах є доказами того, що засіб пройшов компетентне оцінювання й підтвердив відповідність встановленим екологічним критеріям згідно з ДСТУ ISO 14024:2018.

В сертифікаті відповідності [№ …. від ….. ] зазначається схема сертифікації згідно з ДСТУ ISO 14024:2018 (або еквівалентні ISO 14024:2018, EN ISO 14024:2018) та екологічні критерії, що встановлені для продукції визначеної категорії на відповідність яким проходила оцінка екологічних характеристик предмета закупівлі. Продукти, які відповідають екологічним критеріям зазначаються у сертифікаті або у додатку до нього.

Атестат акредитації органу якій видав сертифікат

Про компетентність органу, який видав сертифікат свідчить атестат державної акредитації виданий згідно з Законом України «Про акредитацію органів оцінки відповідності». В  атестаті акредитації  або додатку до нього зазначається галузь акредитації  органу за визначеними категоріями продукції.

Логотип органу національної акредитації розміщується на сертифікаті, який виданий акредитованим органом, під логотипом зазначається номер атестата акредитації згідно з національним реєстром.


Рис.2. Логотипи органу національної акредитації з номер атестата акредитації згідно з національним реєстром

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.