Рекомендації щодо участі українського бізнесу в тендерах Польщі
Закон Польщі про державні закупівлі розрізняє 2 види закупівель:
- «державний контракт, що перевищує пороговий рівень ЄС»,
- «державний контракт, що не перевищує пороговий рівень ЄС»,
а саме:
Контракти нижче порогових значень
1) Контракти нижче порогових значень ЄС для обов'язкових процедур закупівель для:
- товарів та послуг: від 30 000 євро до 139 000 євро,
- будівельних робіт від 30 000 євро до 5 350 000 євро.
Отже, нижня вартісна межа застосування Закону становить 30 000 євро (і така сама за новим законом, проте за яким з’являється ще одна межа (екв. 12 000 євро) для застосування певних процедурних дій щодо інформування, можливості проведення електронного аукціону). Загалом такі договори з вартістю нижче порогів ЄС крім стандартних процедур ЄС (але з деякою гнучкістю - коротші строки аніж контракти ЄС, процедура переговорів з публікацією або без неї може використовуватися досить широко, не дотримуючись обов'язкових для ЄС умов) передбачають ще 2 спрощені процедури – запит цінових пропозицій (лише для товарів і послуг, крім робіт) та електронний аукціон.
Для таких тендерів замовники повинні публікувати повідомлення про тендер на польському порталі закупівель польською мовою, що дозволяє будь-кому брати участь у процедурі запиту цінових пропозицій для стандартизованих товарів або послуг, за якою замовник самостійно і без оголошення запрошує не менше 5 учасників подати свою цінову пропозицію.
Таким чином, основним джерелом інформації про умови участі у конкретному тендері є конкретна тендерна документація конкретного тендера, яка може бути отримана від конкретного замовника (лише польською мовою) після опублікування повідомлення про тендер (також лише польською мовою).
Пороги для обов'язкових процедур закупівель
2) Пороги на рівні ЄС для обов'язкових процедур закупівель відповідно до єдиних правил ЄС щодо:
- товарів та послуг: від 139 000 євро,
- будівельних робіт:undefinedвід 5 350 000 євро,
- товари і послуги у сфері оборони та безпеки: від 428 000 євро.
Обсяг польського ринку державних закупівель у 2018 році, який підпадає під обов'язкові тендерні процедури, становив близько 47,7 млрд. євро. У 2018 році найбільш вартісними були закупівлі:
- робіт ( 22 млрд. євро),
- медичного обладнання та ліків (біля 5 млрд. євро),
- нафтопродуктів, електроенергії та палива (більше 2 млрд. євро),
- транспортних засобів та супутнього обладнання (близько 1,8 млрд. євро),
- ремонти та господарське обслуговування (близько 1,5 млрд. євро),
- ІТ-послуг (близько 1 млрд. євро).
Щодо процедур, то в 2018 році у 88% випадках (86% у 2017 році) контракти були укладені за допомогою процедури відкритого тендеру, натомість неконкурентна процедура закупівлі в одного учасника була використана в 9,45% процедур (у 2017 році - 9,67%).
Очевидно, що відкритий тендер є абсолютно домінуюча процедура закупівлі, і при цьому польський ринок є доволі відкритим для іноземців. Згідно Річного звіту Польського Агентства Державних Закупівель у 2018 році суб’єкти господарювання з 33 країн перемагали у польських тендерах, що у вартості склало 13 % всіх закупівель згідно Закону.
Найбільшими державними замовниками у 2018 році були Польська Залізниця, Агентство державного матеріального резерву, Агенція (Інспекторат) озброєння, місто Варшава.Зазначена досить велика вартість закупівель (річна вартість державних закупівель У Польщі в 2018 році була майже в 4!!! рази більшою, ніж вартість українських закупівель у 2018 році) сусідньої нам країни, робить Польщу дуже привабливою для українського бізнесу. Ще одним важливим фактором є те, що в Польщі є дуже велика українська трудова діаспора, отже багато українців мають польський робочий та діловий досвід, який може бути корисним ресурсом польськомовних фахівців, які знають особливості ведення бізнесу в Польщі. Ще одна позитивна особливість -- це низький мовний бар’єр внаслідок чималої схожості польської та української мов – представниць однієї слов'янської мовної родини.
Нарешті, Польща як член ЄС є членом Угоди СОТ про державні закупівлі (GPA), як власне і Україна, що значно спрощує режим доступу до ринків державних закупівель обох країн.
Коментарі
До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.