Рекомендації щодо участі українського бізнесу в тендерах Італії

Олександр Шатковський, Тарас Шимко 24.11.2020
Детальна інструкція щодо участі в закупівлях Італії

Як побудована закупівельна система Італії

Система державних закупівель в Італії є поєднанням децентралізованої та централізованої системи закупівель; державна організація CONSIP є головним централізованим органом закупівель, а замовники розподілені між міністерствами, центральними офісами, провінціями, територіальними органами самоврядування та комунальними підприємствами.

Державні закупівлі в Італії регулюються Кодексом державних контрактів (Законодавчий декрет 50/2016, який набув чинності 19 квітня 2016 р., Далі - Кодекс ДК). Кодекс ДК також імпелементує три директиви ЄС (Директива № 23 від 2014 року Про концесії, Директива № 24 від 2014 року щодо публічних закупівель у державному секторі та Директива № 25 про закупівлі у сфері комунальних та інфрастурктурних послуг).

Оскільки національне законодавство базується на директивах ЄС, для українського бізнесу це зручно для розуміння, оскільки українське національне законодавство (чинний 2016 рік та нова редакція закону, який набуде чинності в 2020 році) також ґрунтуються на директивах ЄС, як це передбачено через виконання відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. 

Однак сфера дії Кодексу є ширшою, ніж Директиви ЄС, оскільки він регулює всі процедури присудження договорів як вище, так і нижче порогових значень ЄС, і він містить додаткові правила, які не передбачені Директивами ЄС, хоча відповідають  тим же принципам.

Крім Кодексу ДК, окремим Указом про оборону (2011) регулюються процедури закупівель для придбання військової техніки та пов'язаних з ними послуг / робіт, що базуються на Директиві ЄС щодо оборонних закупівель 81/2009.

Кодекс не є єдиним консолідованим регулюванням, а передбачає досить багато підзаконних актів, таких як міністерські укази та керівні принципи, видані Національним органом з питань боротьби з корупцією ("ANAC") – усього 50 !!! підзаконних актів. 

Стаття 35 Кодексу передбачає конкретні пороги для визначення покриття індивідуального контракту, зокрема 

Мінімальні національні межі для обов'язкових процедур закупівель

1) Мінімальні національні межі для обов'язкових процедур закупівель:

• Товарів та послуг: від 40 000 EUR  до 144 000 EUR,

• Будівельних робіт: від  200 000 EUR дo 5 548 000 EUR.

2) Пороги ЄС для обов'язкових процедур закупівель відповідно до єдиних правил ЄС:

• Товарів та послуг: від 144 000 EUR,

• Будівельних робіт: від 5 548 000 EUR,

• Соціальних та медичних послуг: від 400 000 EUR,

• Інших конкретних послуг: від 300 000 EUR,

• Концесій (послуги та роботи): від 500 000 EUR.

Тим не менш, Кодекс застосовується до всіх процедур як понад порогами ЄС, так і нижче порогів ЄС. Процедурні правила, передбачені для договорів, що перевищують поріг ЄС, спрямовані на те, щоб будь-який суб’єкт ЄС міг брати участь у процедурі, тоді як нижче таких порогових значень режим закуіпвель більше пристосований до внутрішньої конкуренції, а основна різниця стосується оприлюднення тендерних оголошень, які публікуються, у першому випадку (ті, що перевищують поріг ЄС), в Офіційному журналі Європейського Союзу (TED), а в другому випадку (нижче порогу ЄС), на веб-сайті ANAC та веб-сайті замовника. 

Що стосується контрактів на національному рівні, також варто згадати, що навіть нижче певного порогу (40 000 євро на товари/ послуги та від 40 000 до 200 000 євро для робіт), Кодекс передбачає конкретні правила щодо процедури присудження з дотримання прямих посилань на загальні принципи - такі договори з низьким кошторисом укладаються через процедуру прямих переговорів, але за умови попередньої консультації більше ніж з 2 суб’єктами господарювання за їх наявності, обраних на основі дослідження ринку або зі спеціальних списків та відповідно до критерію ротації (спеціальне італійське правило для контрактів з низькою вартістю). 

Контракти на суму 40 000 євро або більше але нижче порогового рівня ЄС також підлягають фактично процедурі переговорів за участі принаймні п’яти субєктів господарювання у разі закупівель  товарів і послуг, та мінімум десять учасників у разі закупівлі  робіт - також обраних на основі дослідження ринку або зі спеціальних списків та відповідно до критерію ротації (спеціальне італійське правило для контрактів з низькою вартістю).

Додатковим правилом для обох випадків договорів, що не перевищують поріг ЄС (нижче і вище 40,000 євро, але нижче порогових знаків ЄС), є обов'язкове використання електронної платформи “MEPA”, що адмініструється згаданим CONSIP, та/або регіональної електронної платформи (за наявності) для ВСІХ контрактів вище 1000 євро. Це також означає, що замовники можуть обрати підрядника серед постачальників, зареєстрованих на таких платформах.

Обсяг закупівель Італії

Середній річний обсяг ринку італійських державних закупівель, що підпадає під обов'язкові тендерні процедури, становить близько 90 млрд. євро, де близько 30% закуповується на центральному рівні, а інші 70% належать до регіонального / муніципального рівня. У 2018 році найбільшими контрактами за вартістю були будівельні роботи (майже 6 млрд. євро), медичне обладнання та лікарські засоби (4,3 млрд. євро), транспортні засоби та супутня продукція (3,5 млрд. євро), ремонт та послуги обслуговування приміщень (2,4 млрд. євро), охорона здоров'я та супутні послуги (1,6 млрд. євро). Кількість тендерів, проведених у 2018 році, також є досить вражаючою: 13000 відкритих тендерних процедур, 678 процедур переговорів  та 653 торгів з обмеженою участю - очевидно, що відкритий тендер є домінуючою процедурою.

Замовники - "лідери з вартості контрактів", у 2018 були наступні:

1) державна централізована закупівельна організація (ЦЗО) CONSIP;

2) італійська залізниця (Ferroviaria);

3) Орган Закупівель у сфері оборони;

4) Регіональний орган із закупівель Умбрії. 

Це досить велике значення (річна вартість ПЗ в Італії в 3 рази більше, ніж вартість українського ринку ПЗ за 2017-2018 рр.) разом із порівняно недалекою відстаню від України роблять Італію привабливою для українського бізнесу. Ще однією важливою особливістю є те, що в Італії існує досить відомий і дуже ефективна централізована  закупівельна організація - CONSIP - насправді найбільший державний покупець в Італії, який також координує операції з закупівель регіональних централізованих закупівельних оранізацій. Ще одним важливим фактором є те, що в Італії дуже велика українська трудова діаспора, а також багато українців, які зараз живуть в Україні, мають досвід роботи та ведення бізнесу в Італії, що разом може бути корисним джерелом італомовних фахівців, які знають різні нюанси ведення бізнесу в Італії.

І нарешті, але не менш важливо, Італія, як член ЄС є членом GPA, як і Україна, що спрощує речі внаслідок дуже схожого режиму закупівель в наших країнах. 

Де шукати тендери та як подати пропозицію на тендер в Італії

Усі процедури закупівель усіх замовників Італії публікуються у кількох джерелах, залежно від вартості контракту та способу закупівлі:

1) У випадку значень, що перевищують порогові показники ЄС, повідомлення публікуються в базі даних ПЗ ЄС TED (https://ted.europa.eu) англійською мовою, і такі повідомлення обов'язково включають опис кваліфікаційних вимог, критерії оцінки та базовий технічний опис предмета закупівлі, а також посилання на веб-сайт (як правило, власний веб-сайт замовника), де можна безкоштовно завантажити всі тендерні документи;

2) У всіх випадках - на власних веб-сайтах кожного замовника італійською мовою. Усі державні органи публікують повідомлення про тендери та тендерну документацію на спеціальному розділі (Amministrazione Trasparente - Прозора адміністрація) власних веб-сайтів, тоді як закупівлі замовників, які не є державними органами, (підприємства) публікують тендерні повідомлення та документи на спеціальних  закупівельних підпорталах (зазвичай називається "Portale Acquisti") власних веб-сайтів;

3) Більшість закупівель публікуються (лише італійською мовою) на електронному майданчику MEPA (www.acquistinretepa.it), яким керує найбільший італійський ЦЗО CONSIP.

Для участі та подання тендерних пропозицій суб'єкт господарювання може виконувати вказівки із відповідного оголошення, де замовник вказує електронну адресу для отримання тендерної документації та подання заявок на участь та подання тендерних пропозицій. Як вже було сказано, тендерну документацію можна завантажити з веб-сайту замовників або з MEPA (але тільки якщо там оголошення було опубліковане).

Що стосується регіональних або муніципальних замовників, то досить часто практикується тендерна документація, яка може бути завантажена з веб-сайту замовника, але тендерна пропозиція при цьому повинен бути подана до регіонального ЦЗО, який діє від імені замовників відповідного регіону.

Детальна презентація щодо участі в закупівлях Італії

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.