Рекомендації щодо участі українського бізнесу в тендерах Фінляндії

Олександр Шатковський, Тарас Шимко 24.11.2020
Детальна інструкція щодо участі в закупівлях Фінляндії

У Фінляндії національне законодавство про публічні (державні) закупівлі здебільшого базується на директивах ЄС щодо публічних закупівель. Три директиви ЄС (Директива № 23 від 2014 року про концесії, Директива № 24 від 2014 року про публічні закупівлі в державному секторі та Директива № 25 про закупівлі комунальних послуг) імплементуються двома законами, які діють з  01.01.2017, а саме:

• Акт про державні закупівлі та консеційні договори (1397/2016)

• Акт про державні договори та концесії суб'єктів господарювання, які працюють у секторі водопостачання, енергетики, транспорту та поштового зв’язку (1398/2016) (Так званий "Акт про державні договори у спеціальних галузях")

Оскільки національне законодавство базується на директивах ЄС, це може бути досить зручно для розуміння українським бізнесом, оскільки українське національне законодавство (поточне 2016 року та нова редакція законодавства, яке вступить у силу в 2020 році) також базується на директивах ЄС, як це передбачено завдяки реалізації вимог Угоди про Асоціацію України з ЄС.

Фінський Акт про державні закупівлі та консеційні договори встановлює кілька рівнів порогових значень із дещо різними процедурними правилами закупівель для кожного рівня, а саме:

Мінімальні національні пороги для обов'язкових процедур закупівель

1) Мінімальні національні пороги для обов'язкових процедур закупівель для:

• Товарів та послуг: від 60 000 євро  до 144 000 євро,

• Будівельних робіт від 150 000 євро до 5 548 000 євро.

2) Порогові рівні ЄС для обов'язкових процедур закупівель відповідно до єдиних правил ЄС для:

• Товарів та послуг: від 144 000 євро,

• Будівельних робіт: від 5 548 000 євро,

• Соціальних та медичних послуг: від 400 000 євро,

• Інших специфічних послуг: від 300 000 євро,

• Концесій (послуги та роботи): від 500 000 євро.

Між національними пороговими показниками та пороговими показниками ЄС (так звані "національні закупівлі") застосовуються більш гнучкі правила, які передбачають конкурентний спосіб процедури, але не дуже чітко описаний з надання замовнику досить широких можливостей для самостійного встановлення власних строків і інших вимог. Таким чином, основним джерелом інформації про умови участі у відповідних тендерах «національних закупівель» є відповідна тендерна документація цього тендеру, яка може бути отримана від певного замовника (лише фінською мовою) після опублікування повідомлення про тендер (також лише фінською мовою).

Обсяг ринку Фінляндії

Обсяг ринку фінських державних закупівель, який підпадає під обов'язкові тендерні процедури, становить близько 35 млрд. ЄВРО, де лише 20% закуповується на центральному рівні, а інші 80% належать до регіонального / муніципального рівня.

У 2018 році за вартістю найбільш вартісними є тендери на закупівлі робіт, транспортних послуг, ремонтних робіт і послуг, а серед товарів і послуг найбільш популярними за вартістю є транспортні засоби і обладнання (біля 313 млн. ЄВРО), ІТ-послуги (біля 280 млн. ЄВРО), медичне обладнання і лікарські засоби (біля 184 млн. ЄВРО), офісна і комп’ютерна техніка (біля 76 млн. ЄВРО) і меблі (біля 55 млн. ЄВРО).

У 2018 році у Фінляндії було проведено 4335 відкритих торгів, 262 торгів з обмеженою участю і всього 359 конкурентних переговорів – отже очевидно, що відкриті торги є абсолютно домінуючою процедурою закупівлі. Найбільшими замовниками є Фінська централізована закупівельна організація Hansel, муніципалітети найбільших міст (Хельсінкі, Еспун), Агентство інфраструктури, Міністерство оборон, Національна Поліція.

Отже, досить велика вартість (річна вартість публічних закупівель у Фінляндії майже така ж, як і вартість українського ринку тендерів публічних закупівель за 2017-2018 роки), а також, порівняно недалека відстань від України, робить Фінляндію привабливою для українського бізнесу. Ще одна важлива особливість полягає в тому, що у Фінляндії існує досить відома і дуже ефективна централізована закупівельна організація - Hansel - насправді найбільший державний покупець у Фінляндії, яка саме цієї осені 2019 року розширює свою діяльність на закупівлі на регіональному та місцевому рівні. Нарешті, Фінляндія як член ЄС є членом GPA (Угоди Світової організації торгівлі про закупівлі) як і власне Україна, що робить все простішим внаслідок дуже схожих режимів закупівель у наших країнах.

Де шукати тендерні можливості та як подати пропозицію на тендер

Усі процедури закупівель усіх замовників Фінляндії публікуються у тендерній базі даних HILMA  (www.hankintailmoitukset.fi) на фінській, а іноді і на шведській мовах (друга офіційна мова Фінляндії), але ніколи англійською. У випадку значень, що перевищують порогові показники ЄС, повідомлення також публікуються в порталі тендерних оголошень ЄС в (https://ted.europa.eu ) англійською мовою.

Для участі та подання тендерних пропозицій суб'єкт господарювання може виконувати вказівки з тендерного оголошення, де замовник вказує електронну адресу для отримання тендерної документації, для подання заявок на участь (якщо передбачено тендерною процедурою) та подання тендерних пропозицій. У Фінляндії домінуючим електронним сервісом для участі в тендерах є Портал постачальників публічних закупівель https://tarjouspalvelu.fi , яким керує приватна ІТ-компанія CLOUDIA, обрана урядом. Для того, щоб проводити торги через систему, потрібно зареєструватися там. Реєстрація досить проста, не вимагає цифрового підпису та повністю доступна для українських компаній, що базується на механізмі доступу «Логін та Пароль». Участь у фінських тендерах є безкоштовною для економічних операторів, а процес подання тендерних пропозицій є досить простим, коли кожен етап доповнюється підказками з електронної системи.

На веб-порталі постачальників є сервіс пошуку, що базується на ключових словах та назвах замовників.

Детальна презентація щодо участі в закупівлях Фінляндії

Коментарі

До цієї статті ще немає коментарів. Станьте першим.